close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • 28 marca 2019

  "Okazało się, że listy dzieci stały się pięknym podarunkiem. Dzieci z Atlasu dostały coś niezwykłego, gest zainteresowania nimi, ich kulturą tym jak żyją, czego się uczą, jak wyglądają. To było ważne wydarzenie w ich życiu."

  ... tak pisze p. Anna Płygawko z fundacji Atqi, która jest jedną z inicjatorów projektu Spotkania Kultur.

   

  Od 1990 r etnolodzy z IEiAK odwiedzają Wysoki Atlas- ten jeden z najbardziej izolowanych terenów Maroka, w którym zachowało się wiele elementów z przedislamskiej kultury. W ciągu wielu lat zrealizowano tam wiele projektów. Często towarzyszy im marzenie, żeby zrobić coś dla tej społeczności, kobiet i dzieci w podziękowaniu za nieustająca gościnę.

   

  Fundacja Atqi rozpoczęła projekt Spotkania Kultur w 2017 r. Już wówczas wzięło w nim udział kilka szkół i instytucji kultury oraz ponad 600 dzieci. Na terenie Maroka do szkoły, którą odwiedza fundacja Atqi uczęszcza 499 dzieci.

   

  W pierwszej edycji projektu w roku 2017 polskie dzieci wzięły udział w warsztatach na temat dialogu międzykulturowego, wysłuchały opowieści o dzieciach z Wysokiego Atlasu, jak i gdzie żyją, jak wygląda ich szkoła, jakiego alfabetu się uczą. Dyskutowali o roli antropologa i życiu Ludwika Zamenhofa.

   

  W 2018 stworzyły wyjątkowe prace, między innymi ,,mapy - tablice” przedstawiającą szkoły. Każde dziecko napisało list ze swoją osobistą historią. W maju 2018 roku ich dzieła plastyczne i listy dotarły do Afryki do Królestwa Maroka do dzieci ze szkoły Imaghoudene w Ait Tidili, wśród czterotysięczników Wysokiego Atlasu. Okazało się, że listy dzieci stały się pięknym podarunkiem. Dzieci z Atlasu odpisały na listy, opowiedziały o swojej szkole i wiosce, rodzinie, narysowały prace z elementami kultury berberyjskiej.

   

  Od maja 2018 do marca 2019 na terenie Wielkopolski dzieci zbierały książki, kredki, pisaki do pracowni plastycznej ponad 200 kg przepięknych wydawnictw ze zwierzętami, naturą, atlasy. Wolontariusze Fundacji Atqi (absolwenci IEiAK UAM w Poznaniu) w marcu 2019 r. dowieźli do szkoły w Imaghouden w Ait Tidili  zebrane dary. Najcenniejszym dodatkiem do darów były listy i rysunki od polskich dzieci ze szkół i przedszkoli w Polsce. To już trzecia wymiana korespondencji. Dialog międzykulturowy oraz wzajemne poznawanie kultury trwa i rozwija się. Ta znajomość je wzbogaca i otwiera na różnorodność świata. W szkole zostały przeprowadzone kilkudniowe warsztaty na temat Polski, dzieci kolorowały mapę Polski, pisały listy i opracowywały materiał plastyczny pt.: Dzieci z Atqi o kulturze Wysokiego Atlasu. Zainstalowano biblioteczkę i pracownię plastyczną. Uroczyste otwarcie Biblioteki miało miejsce 21 marca 2019.

  Tidili001
  Tidili002
  Tidili003
  Tidili004
  Tidili005
  Tidili006
  Tidili007
  Tidili008
  Tidili009
  Tidili010
  Tidili011
  Tidili012
  Tidili013
  Tidili014
  Tidili015
  Tidili016
  Tidili017
  Tidili018
  Tidili019
  Tidili020

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: