close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • 10 października 2018

  W czasie pierwszej od kilku lat wizyty na tak wysokim szczeblu, Habib El Malki odbył serię ważnych rozmów politycznych i wysoko ocenił zarówno załokształt współpracy z Polską jak i atmosferę wizyty, która dobrze rokuje na przyszłość.

  Wizyta przewodniczącego Izby Reprezentantów Królestwa Maroka Habiba El Malki była pierwszą wizytą na szczeblu parlamentarnym od 2014 r. kiedy Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz odwiedził Maroko z liczną delegacją biznesmenów.

  Habib El Malki wraz z małżonką i liczną delegacją parlamentarną przebywał w Polsce z oficjalną wizytą od 3 do 6 października.

  W ramach spotkań parlamentarnych Przewodniczący El Malki spotkał się z Marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, oraz osobno z Wice Marszałkiem Senatu Ryszardem Terleckim. Odbył również dłuższe spotkanie z parlamentarną grupą przyjaźni polsko-marokańskiej. Przedmiotem rozmów była nie tylko współpraca parlamentów obu krajów zarówno na poziomie władz parlamentu, ale i poprzez kontakty grup bilateralnych. Zaprosił Marszałka Sejmu oraz przedstawicieli grupy przyjaźni do jak najszybszego odwiedzenia Maroka.

   

   

  El Malki przeprowadził także rozmowy z Ministrem Spraw Zagranicznych Jackiem Czaputowiczem oraz z Ministrem w kancelarii Prezydenta odpowiedzialnym za sprawy międzynarodowe Krzysztofem Szczerskim. Ich tematem były również stosunki bilateralne Polska-Maroko w dziedzinie politycznej, gospodarczej, kulturalnej oraz turystycznej oraz współpraca obu krajów w kwestiach globalnych, w tym zwłaszcza problemów dotyczących migracji oraz walki z terroryzmem.

  Strona marokańska wysoko oceniła współpracę z Polską, podkreślając jej obecną rolę jako niestałego  członka Rady Bezpieczeństwa.  

  Podczas wizyty Przewodniczący Habib El Malki wraz z członkami delegacji zwiedził starą Warszawę i muzea. Był oczarowany pięknem miasta i przyjacielskim przyjęciem, a także pięknym polskim babim latem.

  2018-10-05-izba-maroka-001
  2018-10-05-izba-maroka-002
  2018-10-05-izba-maroka-003

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: