close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • 2 października 2017

  – Polska jest zainteresowana zacieśnieniem relacji nie tylko na poziomie politycznym, ale również gospodarczym, turystycznym i kulturalno-naukowym – podkreśliła wiceminister Joanna Wronecka podczas polsko-marokańskich konsultacji politycznych, którym ze strony marokańskiej przewodniczyła Mounia Boucetta, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej.

  Wiceminister Joanna Wronecka podkreśliła, że Maroko pozostaje jednym z najważniejszych partnerów Polski w świecie arabskim i na kontynencie afrykańskim. Wyraziła ponadto nadzieję, że rozmowy w Warszawie staną się impulsem do intensyfikacji dialogu politycznego oraz do wymiany wizyt wysokiego szczebla. – Zależy nam na zdynamizowaniu kontaktów i poszerzeniu współpracy również o nowe dziedziny – zapewniła wiceszefowa MSZ.

   

   

  Poniedziałkowe spotkanie pozwoliło na przegląd stosunków bilateralnych oraz wyznaczenie kierunku ich dalszego rozwoju. Omówiono ponadto aktualne kwestie regionalne i międzynarodowe, jak kryzys na Bliskim Wschodzie, sytuacja w regionie Sahelu czy walka z nielegalną migracją i terroryzmem, m.in. w kontekście objęcia przez Polskę funkcji niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. W czasie rozmów sekretarz stanu Mounia Boucetta podkreśliła, że Maroko jest otwarte na zagranicznych przedsiębiorców zainteresowanych działaniem w dziedzinach takich jak: przemysł wydobywczy, rolno-spożywczy, transport, know-how i przemysł obronny. – Maroko jest zainteresowane dywersyfikacją inwestycji zagranicznych –


  Konsultacje polityczne resortów spraw zagranicznych odbywają się regularnie, a ostatnie miały miejsce w marcu 2016 r. w Rabacie. Relacje Polski z Marokiem są tradycyjnie bardzo dobre. W XX wieku polsko-marokańskie stosunki dyplomatyczne nawiązane zostały w lipcu 1959 r., po odzyskaniu przez ten kraj niepodległości. Od tego czasu rozwijał się dialog polityczny, a także relacje kulturalno-naukowe i gospodarcze. Spośród państw Afryki Maroko w 2016 r. było drugim, po RPA, partnerem handlowym Polski i trzecim spośród państw arabskich.


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  IMG_2567-2
  IMG_2581-2
  IMG_2594-2

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: